"> A meditáció lényege | EasyMed Meditációs Program

A meditáció lényege

Ki vagyok én?Most már tudjuk, hogy mi nem a meditáció. De akkor mi a meditáció?

A meditáció egy módszer arra, hogy megtaláljuk a választ a „Ki vagyok én?” kérdésre. Azonban, itt nem az intellektuális vagy a verbális választ várjuk (tehát nem agyalunk a kérdésen), hanem azt, hogy megtapasztaljuk, megéljük a választ.

Ki vagyok én?De ez sem teljesen igaz, mert bár saját magunk megtalálásához a megtapasztalások is hozzáfűződnek, mi nem ezek az élmények (akármennyire is fenomenálisak lehetnek) vagyunk, hanem az, amiben nem csak ezek a „spirituális”, hanem a teljesen hétköznapi megtapasztalások is megjelennek.

Sőt, bármi, amit eddig gondoltunk magunkról, hogy kik vagyunk, egyáltalán nem lehetünk mi. Hiszen, mi nem a gondolatok vagyunk. Ezek a koncepciók, elképzelések és ideák magunkról is csupán megjelennek abban a tudatosságban, ami mi vagyunk.

TestEgy ilyen gondolat az identitásunkról például az, hogy „Én vagyok a test.” De ha „meditálunk” egy kicsit ezen az állításon, meglátjuk, hogy ez is csak egy gondolat, vélemény a sok gondolat és vélemény közül, ami felmerül bennünk.

Sőt, ha úgy érzékeljük és érezzük, hogy mi vagyunk a test és az elme, hogy van személyiségünk, vagy hogy gondolkozunk, érzünk, döntéseket hozunk, cselekszünk, stb. - mindez csak egy benyomás, aminek tudatában vagyunk és nem pedig mi.

TudatosságTehát, Ön nem a test, a gondolatok, az érzések, stb., hanem a „háttérben” lévő tiszta tudatosság, ami tanúja mindezeknek. S ez a tudatosság a természetéből fakadóan nyugodt, békés, örömteli, boldog és szerető és minden létezés és élet forrása.

Lehet, hogy most Önben felmerül a kérdés, hogy hogyan tudna megbizonyosodni arról, hogy ez így is van, hiszen a legtöbbünknek nem ez a mindennapi tapasztalata.

Nos, az első lépés az, hogy tudatosítjuk magunkban azt, ami nem vagyunk.

Baba a tükörbenAmit észlel, érzékel, aminek tudatában van, amit megfigyelhet, vagy amire rámutathat, az nem lehet Ön. Hiszen itt két dologról van szó: a megfigyelt tárgyról és a megfigyelőről, így a kettő nem lehet ugyanaz.

Így ahogy megfigyelheti az Ön körül lévő tárgyakat vagy embereket, ugyanolyan módon megfigyelheti a saját testét, érzelmeit, érzéseit, gondolatait, önképét, reakcióit, vagy viselkedését, stb. is, azaz Ön nem lehet azonos ezekkel. Ön az, aki a tanúja mindezeknek.

Tudatosság

De ne higgyen nekem el egy szót sem! Vizsgálja meg saját maga akár most rögtön! Egy egyszerű kérdés is elég hozzá. Bármit, amit észlel, kérdőjelezze meg azt a következő kérdéssel:

„Én vagyok ez a(z) _____, vagy én vagyok az, aki tudatában van annak?”

Például:

Én vagyok ez a(z)

  • kéz, láb, fej...
  • test
  • elme
  • személyiség
  • gondolat („én” gondolatot is beleértve)
  • érzés (azt a benyomást is beleértve, hogy amit észlelünk, az személyes dolog)
  • kedv
  • viselkedés
  • cselekvés
  • érzékelés
  • stb.

vagy én vagyok az, aki tudatában van annak?

 

S amikor kizárja az összes dolgot, ami nem Ön, az, ami marad a végén, logikusan csak Ön lehet - a puszta létezés és tudatosság, amit szavakkal körülírni nem lehet.

S amikor belemerül ebbe a létezésébe, azt nevezem én meditációnak.

Felkészülés a meditációra >>>

(Ha szüksége van egy kis segítségre a meditáció azonnali elsajátításához, akkor szeretettel meghívom Önt egy élő EasyMed szemináriumra!)

Meditációs természet